sobota, 15 listopada 2014

Ruskie pierogi - podpiekane

Klasyka, która gości od zawsze w mojej kuchni. Pierogi ruskie. Kto ich nie zna? :) Chyba niewielu zaliczy się do tego grona. Kojarzą mi się one z dzieciństwem, z wielką zieloną miską i naszą piątką roześmianych dzieci czekających  z widelcami w dłoni, aż ciocia postawi te smakołyki na stole ... to były wspaniałe wakacje i niezapomniany smak pierogów. Dzisiaj będzie równie smacznie, jednak troszeczkę inaczej. Mianowicie, pirogi ruskie zostały ugotowane, a następnie upieczone by mieć pięknie zarumienioną skórkę, którą uwielbiam. Sposób ten jest idealnym pomysłem na odgrzanie pozostałych pierogów z obiadu na pyszną kolację. 

Ruskie pierogi - podpiekane

 

piątek, 14 listopada 2014

Jajecznica z grzybami leśnymi

Dziś coś bardzo prostego a zarazem smacznego czyli sezonowa jajecznica bo z leśnymi grzybami. Właściwie sezon na świeże grzyby już dobiega powoli końca więc wykorzystujmy je póki jeszcze są. 

Jajecznica z grzybami leśnymi


środa, 12 listopada 2014

Słodkie środy - Ciasto makaronowe z daktylami

Dziś jak co środę zapraszamy na coś słodkiego, ale tym razem dość nietypowo. Do przygotowania ciasta użyłam makaronu, uprzednio ugotowanego. I zastanawiacie się pewnie jak ono smakowało. Ano dobrze smakowało, bo gdyby tak nie  było przepis nie pojawiłby się na blogu. Lubię takie eksperymenty w kuchni i jakiś czas temu piekłam już podobne ciasto ale  z dodatkiem ryżu i było pyszne. Już od dawna chodził mi po głowie pomysł, żeby dodać makaron i tak też zrobiłam tym razem. Makaron po upieczeniu ciasta nie jest w nim rozpoznawany, ale wyczuwa się że to nie jest zwykła babka kakaowa. Jest napewno cięższa, bardziej zbita i nie wyrasta wysoka. Zachęcam do wypróbowania przepisu i eksperymentowania w kuchni z nowymi smakami.

Ciasto makaronowe z daktylami



wtorek, 11 listopada 2014

Buraczany zaczyn na zimę - barszcz czerwony

Każda z pór roku rządzi się swoimi prawami i walorami również w kuchni. Jesień to czas pięknych kolorów, a także niepowtarzalnych smaków. Jednym ze smaków jesieni, który rozgrzewa nas w zimowe dni to czerwony burak. Chyba nie trzeba go przedstawiać gdyż jest to bardzo zdrowe warzywo, zarówno młode liście jak i sam korzeń. Dzisiaj jednak pozostańmy przy korzeniu. Zawiera on dużą ilość błonnika, witaminy z grupy B i C oraz dużo pierwiastków mineralnych: żelazo, wapń, magnez, potas, mangan, sód, miedź, fluor oraz rzadko spotykane w warzywach rubid i cez. Tak też warto przygotować i przechować tak pokaźny zapas składników odżywczych w swej spiżarce.
Buraczany zaczyn idealnie nada się na barszczyk również świąteczny, a buraczki do wszelakich sałatek. Osobiście najbardziej lubię je do śledziowych dodatków. Chociaż i do mięsa plaster buraka jest idealny.

Buraczany zaczyn na zimę - barszcz czerwony 

poniedziałek, 10 listopada 2014

Poniedziałkowy "fit" - Krem z dyni z nutą czosnku podany z mini ptyśkami z serkiem

W mojej rodzinie krem z dyni gości tak naprawdę dopiero od roku, ale jest bardzo lubianą zupą.
Dziś wersja bardzo kremowa i bardzo gęsta. Zupa została wzbogacona smakiem czosnku i kremowym serkiem również z dodatkiem czosnku i ziół. Dodatkowo przygotowałam małe ptysiaki do podania tej zupy. Nazywam je ptysiakami  nie groszkiem ptysiowym bo są znacznie od niego większe. Ptysiaki wypełniłam tym samym serkiem, który dodałam do zupy, całość świetnie się komponowała. Pestki granatu dodają tej kompozycji smakowej świeżości, ale nie są obowiązkowym akcentem.

Krem z dyni z nutą czosnku podany z mini ptyśkami z serkiem


niedziela, 9 listopada 2014

Drobiowe kotlety marynowane w musztardzie chrzanowej

Dzisiaj chciałyśmy zaprosić Was na drobiowe kotlety, które wcześniej zostały zamarynowane z dodatkiem nuty chrzanu.  Do przygotowania owego dania użyłam musztardy Kieleckiej chrzanowej, którą otrzymałyśmy w ramach współpracy z firmą WSP SPOŁEM . Dzięki niej danie nabrało wyraźnego, ciekawego smaku. 


Drobiowe kotlety marynowane w musztardzie chrzanowej



piątek, 7 listopada 2014

Leczo z makaronem

Jesienna aura często kusi nas by podać na obiad coś rozgrzewającego. Idealnie będzie przygotować wówczas pyszne danie jednogarnkowe. Świetną propozycją jest pyszne domowe leczo podane z makaronem. Tak się składa, że otrzymałyśmy ostatnio do firmy CZANIECKI przesyłkę z makaronami i tym samym rozpoczęłyśmy ich testowanie. Idealnie wkomponował się w leczo mały makaron gwiazdeczki. Danie było rozgrzewające i szybko zniknęło ...

Leczo z makaronem


środa, 5 listopada 2014

Słodkie środy - Pluszki - czyli rosyjskie bułeczki drożdżowe z makiem lub kremem kasztanowym

Pluszki to rosyjskie bułeczki drożdżowe, które można spotkać z różnymi nadzieniami. Ostatnimi czasy zauważyłam, że stały się one bardzo popularne i postanowiłam również je przygotować. Ich ciekawy kształt bardzo mi się spodobał i początkowo myślałam, że będą trudne do zrobienia, jednak nic bardziej mylnego. Możemy je przygotować z różnymi dodatkami, ja zrobiłam połowę bułeczek z makiem, a druga połowę z gotowym - kupnym kremem kasztanowym o słodkim smaku. Do ich przygotowania można poza tym wykorzystać np. ulubioną marmoladę, gotową masę makową czy ser. 
Do przygotowania wykorzystałam majonez Kielecki, który dostałyśmy od firmy WSP SPOŁEM, razem z innymi ich produktami do przetestowania. 
Muszę przyznać, że ciasto z dodatkiem majonezu jest bardzo elastyczne i świetnie się je wyrabia i formuje, więc z pewnością wykorzystam jeszcze przepis na to ciasto do przygotowania bardziej wymagających wypieków drożdżowych.

Pluszki - rosyjskie bułeczki drożdżowe



poniedziałek, 3 listopada 2014

Poniedziałkowy "fit" - pasta kanapkowa z białej fasoli

Pożywna pasta kanapkowa, której głównym składnikiem jest biała fasolka konserwowa z puszki. Dodane ziarna sezamu nadają całości oryginalnego smaku.


Pasta kanapkowa z białej fasoli


piątek, 31 października 2014

Krokiety po rusku

Dzisiaj piątek, a więc proponujemy Wam bezmięsny obiadek. Kilka dni temu zostałam pierwszy raz poczęstowana przez moją serdeczną koleżankę naleśnikami po rusku i od pierwszego kęsa wiedziałam, że krokiety po rusku wpiszą się w nasze stałe menu ... Uwielbiam ruskie pierogi, a teraz śmiało mogę rzec uwielbiam ruskie krokiety. Do ich przygotowania można wykorzystać pozostałe z obiadu ziemniaki. U mnie doprawione dość pikantnie ale tak właśnie lubimy.

Krokiety po rusku


środa, 29 października 2014

Słodkie środy - Murzynek z bitą smietaną i czekoladową pajęczyną

Murzynek sam w sobie jest jednym z moich ulubionych ciast, a jeszcze z dodatkiem bitej śmietany to już zupełnie rozpływa się w ustach. I tak twierdzę że najlepszego murzynka piecze moja mama i w tym jej nie dorównam. Tym bardziej, że odmierza składniki "na oko" i przygotowuje go błyskawicznie a zawsze wychodzi rewelacyjny. Dla mnie to jeden ze smaków kojarzących się z dzieciństwem i przywołujących miłe i ciepłe wspomnienia. I ten właśnie został upieczony z tradycyjnego przepisu mojej mamy choć już nie na oko a z dokładnymi miarami składników. Dla małego urozmaicenia przełożyłam murzynka bitą śmietaną i zrobiłam pajęczynową dekorację z polewy czekoladowej. 

Murzynek z bitą śmietaną


wtorek, 28 października 2014

Chrupiące długo marynowane polędwiczki

 Brak pomysłu na obiad? Czasami dopada mnie taka pustka i niby pomysłów wiele ale w rezultacie konkretnego brak. Dlatego dzisiaj prosty pomysł i bardzo klasyczny jednak wart uwagi i przypomnienia. Drobiowe polędwiczki mają to do siebie że są bardzo mięciutkie i delikatne, po zamarynowaniu zyskują jeszcze więcej na smaku.


Chrupiące długo marynowane polędwiczki 

poniedziałek, 27 października 2014

Poniedziałkowy "fit" - Kremowa zupa z soczewicy konserwowej

U mnie w domu nie jadło się soczewicy, więc dla mnie to smak dotąd nieznany. Jednak, że lubię próbować nowych smaków przyszedł i na nią czas. Potrawy z soczewicą dopiero zaczynam gotować, ale coraz bardziej się do nich przekonuję. Zupka z soczewicy z dodatkiem marchewki była pyszna.


Kremowa zupa z soczewicy konserwowej

niedziela, 26 października 2014

Gołąbki z mięsem i pieczarkami na parze

Każdy z nas ma swoje ulubione gołąbki. Ja najbardziej lubię te które przygotowywała moja mama. Na nie przyjdzie czas już wkrótce i z przyjemnością podzielę się Jej przepisem... Za to, dzisiaj mam dla Was przepis na równie smaczne gołąbki z ryżem, mięsem i pieczarkami. Przygotowałam je w inny sposób niż wspomniane gołąbki mojej mamy, te są gotowane na parze i przygotowane z włoskiej kapusty. Cieszą się one u nas ogromnym powodzeniem. Kapusta zawsze jest mięciutka i całość pysznie smakuje. Jeżeli jeszcze nie mieliście okazji kosztować takich gołąbków to koniecznie się na nie skuście ... 

Gołąbki z mięsem i pieczarkami na parze


piątek, 24 października 2014

Sałatka z makaronem spaghetti

O tej sałatce nie będę się dużo rozpisywać, gdyż jest to dzieło przypadku tak naprawdę. Potrzebowałam przygotować coś naprawdę szybkiego na kolację, tym bardziej, że nieoczekiwanie gościliśmy dwoje głodnych nastolatków. Do przygotowania tej sałatki wykorzystałam makaron, który został z obiadu, oraz to co akurat miałam w lodówce, całość okazała się trafionym pomysłem.

Sałatka z makaronem spaghetti


środa, 22 października 2014

Słodkie środy - Sernik dyniowy z pajęczyną

Za kilka dni Halloween, mimo że osobiście nie przywiązuję uwagi do tego dnia i nie obchodzę go nadzwyczajnie to postanowiłam podzielić się z Wami pysznym sernikiem, który idealnie wkomponuje się w jego uroki. Jak Halloween to musi być z nutą strachu. Sernik jest z dodatkiem dyni czyli smak jesieni zachowany. Dla efektu wizualnego udekorowałam go czekoladową pajęczyną.

 Sernik dyniowy z pajęczyną
 

poniedziałek, 20 października 2014

Poniedziałkowy "fit" - sałatka z awokado i gotowanym kurczakiem

Dziś zapraszamy na sałatkę. Połączyłyśmy tu świeży szpinak z gotowanym kurczakiem, serem feta, oliwkami i uwielbianym przeze mnie awokado. Nam to połączenie bardzo pasowało, więc zachęcamy również do wypróbowania.
 
Sałatka z awokado i gotowanym kurczakiem
 

piątek, 17 października 2014

Brzoskwinie pieczone z miodem, czekoladą i migdałami

Za oknami rozgościła się już na dobre jesień, kiedy taka ponura aura często na deser podaję owoce na ciepło. Świetnym dodatkiem do owoców jest miód i czekolada, jak również bakalie. Dzisiaj jeden z takich smacznych deserków na ciepło. Przygotowanie to kilka chwil, a rodzinka uszczęśliwiona. 

Brzoskwinie pieczone z miodem, czekoladą i migdałami 

środa, 15 października 2014

Słodkie środy - Magdalenki z mielonymi migdałami

Magdalenki to małe francuskie ciasteczka o charakterystycznym muszelkowym kształcie, a właściwie bliżej wg mnie im do biszkoptowych babeczek niż ciasteczek. Tradycyjne magdalenki pieczone są na cytrynową nutę, ja miałam ochotę na migdały, więc wykorzystałam do ich przygotowania mielone migdały, które otrzymałyśmy od SKWORCU.   Babeczki te wyszły mięciutkie i delikatne w smaku, zdecydowanie godne polecenia.
 
Magdalenki z mielonymi migdałami

poniedziałek, 13 października 2014

Poniedziałkowy "fit" - Surówka z kiszonej kapusty i papryki marynowanej

Dziś przepis z serii szybkich i prostych, ale takie przecież też muszą się tu pojawiać. Surówka z kapusty kiszonej z marynowaną papryką jest smacznym dodatkiem zarówno do rybnego jak i mięsnego obiadu.

 Surówka z kiszonej kapusty i papryki marynowanej

sobota, 11 października 2014

Siekane drobiowe kotleciki z oscypkiem

W naszym domu często goszczą na stole siekane kotleciki. Są one ulubionymi kotlecikami mojej córeczki. Można przygotować je zarówno z filetu z indyka jak i z kurczaka. Wielką ich zaletą jest to, że robi się je naprawdę szybciutko. Postanowiłam przygotować je ze znanym wszystkim góralskim oscypkiem. Wracając z Zakopanego nie mogłam go nie przywieść ze sobą, a że go uwielbiam dokonałam małego zapasu. Do przygotowania kotlecików użyłam również majonezu Kielecki omega-3 który otrzymałyśmy od SPOŁEM 

Siekane  drobiowe kotleciki z oscypkiem


piątek, 10 października 2014

Leczo z bakłażanem

Jesień zapukała już do naszych drzwi i dookoła spadają liście z drzew. Mówi się że jesień ma wiele kolorów ale dostrzegam fakt że rządzą szarości. Chyba brak mi tej pięknej polskiej jesieni, która witała nas za moich dziecinnych lat. Kiedy słupki temperatury spadają dobrze jest posilić się rozgrzewającymi potrawkami. Dzisiaj wariacja klasycznego lecza gdyż zapraszamy na rozgrzewające leczo z dodatkiem bakłażana. 

Leczo z bakłażanem


środa, 8 października 2014

Słodkie środy - Tartaletki z budyniem i owocami czyli wspomnienie lata

Tartaletki to deserek idealny na każdą porę roku, bo można je zrobić na wiele sposobów i z różnymi dodatkami. Jednymi z moich ulubionych są te z owocami, które ułożone na kremie czy budyniu nie dość, że świetnie smakują to też zachęcająco wyglądają.  U Nas dziś kolorowo i owocowo czyli takie babeczki wspominające lato w jesienne dni.

Tartaletki z budyniem i owocami

wtorek, 7 października 2014

Wieprzowe kotleciki z białym ryżem

Każdy z nas w swej wędrówce kulinarnej niejednokrotnie przyrządzał kotlety mielone. W rożnych regionach naszego kraju może spotkać się z ich różnymi nazwami ale jakby nie patrzeć zawsze są one przygotowywane z mięsa mielonego. Można użyć wieprzowiny, drobiu czy wołowiny. Osobiście bardzo lubię owe kotleciki dlatego, że można je łączyć z wszelakimi warzywami czy też kaszami lub ryżem. U nas właśnie dzisiaj takie połączenie ryżu i mięsa mielonego. Efekt smaczny i z pewnością przyciąga niejednego smakosza kotlecików mielonych.

Wieprzowe kotleciki z białym ryżem


poniedziałek, 6 października 2014

Poniedziałkowy "fit" - Sałata z kurczakiem gotowanym na parze

Dziś szybko, zdrowo i smacznie. Połączenie kurczaka z warzywami u Nas zawsze się sprawdza. Do przygotowania sałatki użyłam przyprawy SKWORCU - pomidory z czarnuszką i czosnkiem niedźwiedzim. Jeśli chcecie wiedzieć co o tej przyprawie myślimy zapraszamy na krótką recenzję na poniżej przepisu.

Sałata z kurczakiem gotowanym na parze


niedziela, 5 października 2014

Łopatka duszona z białą cebulą

Dzisiaj u nas klasyczny przepis na duszoną łopatkę. Zazwyczaj podaję ją jako pieczony kawałek dobrego mięska ale taka duszona cieszy się w naszym domu powodzeniem. Mięsko jest mięciutkie i tak naprawdę rozchodzi się w ustach. Dodatek białej cebuli komponuje się z całością idealnie.


Łopatka duszona z białą cebulą


 

piątek, 3 października 2014

Leniwe kluski serowe

Dziś prosty, podstawowy jak dla mnie przepis na leniwe. Takie pamiętam jeszcze z dzieciństwa, mama przygotowywała je kiedy miała nadmiar białego sera. Tak tez robię i ja. U mnie w domu jada się je na obiad, najczęściej polane roztopionym masłem z dodatkiem bułki tartej. Smakują domownikom również podane ze słodkimi dodatkami, owocami lub sosami jogurtowymi.

 Leniwe kluski serowe













środa, 1 października 2014

Słodkie środy - Sernik nowojorski z nutą czekolady

Serniki są ciastami, które uwielbiam. Ten nowojorski chodził już za mną od dłuższego czasu i śmiało można powiedzieć, że jest to mój debiut w jego przygotowaniu. Wszyscy zachwycali się  jego smakiem, teraz i ja dołączam do grona smakoszy owego sernika i śmiało mogę rzec, że to jeden z lepszych serników jakie jadłam. Jest delikatny, a kompozycja czekolady świetnie wpasowała się w całokształt. Przygotowanie tego ciasta nie jest skomplikowane  i nie zabiera wiele czasu.

Sernik nowojorski z nutą czekolady 


poniedziałek, 29 września 2014

Poniedziałkowy "fit" - Zupa - krem z zielonego groszku

Ostatnio coraz częściej decyduję się na zupy kremy. Są nie tylko pyszne, ale i zdrowe i jak się zdążyłam przekonać można je przygotować naprawdę z wielu warzyw, więc szybko się nie znudzą. Dziś zapraszamy n krem z zielonego groszku i ziemniaków. 

Krem z zielonego groszku

niedziela, 28 września 2014

Gotowane roladki z sosem curry z ogórkiem i papryką

Dzisiaj chciałyśmy zaproponować Wam przepyszne gotowane roladki drobiowe. Zostały one ugotowane po wcześniejszym zawinięciu w folię spożywczą. Tym samym pozwoliło nam to uniknąć niepotrzebnych tłuszczy w daniu.  Do przygotowania ich użyłam Sosu Kieleckiego Curry, który świetnie wkomponował się w całość podkreślając smak mięsa. Sos ten był jednym z produktów, które kilka dni temu otrzymałyśmy w paczce do przetestowania od WSP  „SPOŁEM” - producenta m.in. znanego majonezu kieleckiego.

Gotowane roladki z sosem curry z ogórkiem i papryką


piątek, 26 września 2014

Sałatka śledziowa z porem

Dzisiaj chciałyśmy zaprosić Was na sałatkę ze śledzi w towarzystwie pora. Przepis ten pochodzi z zeszytu mojej mamy i jest w mojej rodzinie chyba od zawsze. Myślę, że jak każdy i ja mam swój sposób na sprawdzoną i zawsze smaczną sałatkę z matiasów.  Moją tajemnicą udanego smaku jest wymoczenie płatów śledziowych w mleku. Najlepiej jeżeli wypłukane wcześniej śledziki wymoczymy w mleku nawet kilka godzin, sprawi to, że ich smak będzie zdecydowanie łagodniejszy i świetnie komponujący się z całością. Jedną z moich ulubionych kompozycji jest śledź z jajkiem i porem. Ta sałatka sprawdza się na wszystkich domowych imprezkach. 


Sałatka śledziowa z porem 


środa, 24 września 2014

Słodkie środy - Śliwki z migdałami pod kruszonką

Owoce pod kruszonką czy jak kto woli crumble to deser, który bardzo często u Nas gości. Dziś właśnie na taki deserek zapraszamy. Wybrałyśmy tym razem śliwki, gdyż sezon na nie w pełni i świetnie skomponowały się z płatkami migdałowymi oraz słodką kruszonką.

Śliwki z migdałami pod kruszonką


poniedziałek, 22 września 2014

Poniedziałkowy "fit" - sałatka z gruszką na rukoli

Sezon na gruszki w pełni. My wykorzystujemy je zarówno do wypieków jak i do sałatek. Dziś zapraszamy właśnie na taką szybką i nieskomplikowaną sałatkę z gruszką w roli głównej.

Sałatka z gruszką na rukoli


sobota, 20 września 2014

Węgierska zupa gulaszowa - gulyasleves

Ta zupa to punkt podstawowy podczas wakacji na Węgrzech, a że w tym roku spędziliśmy tam kilka dni wspomnienie jest jeszcze bardzo bliskie.  Na życzenie męża, który jest zachwycony smakiem tego dania postanowiłam ją odtworzyć w domu.  Obecnie istnieją różne odmiany tego przepisu, niezmienne pozostaje głównie to że gotuje się ją na mięsie wołowym lub wołowo-wieprzowym oraz dodaje warzywa. W węgierskich restauracjach przeważnie do zupy podawana jest osobno bardzo pikantna pasta paprykowa i wówczas dodając ją do zupy sami możemy regulować jej ostrość. Dziś zapraszamy na wersję z ziemniakami, ale jedliśmy również z kluseczkami i fasolą i była równie pyszna.

 Węgierska zupa gulaszowa - gulyasleves

 

piątek, 19 września 2014

Racuchy ze śliwkami

Lubicie racuchy??  Ja je uwielbiam !!! Dla jednych pyszny deser dla drugich pyszny obiad, a dla jeszcze innych pożywne śniadanie. U mnie racuszki podaję jako deserek i zawsze znikają bardzo szybko. Dla odmiany od tradycyjnych jabłkowych przygotowałam je z pysznymi śliwkami. Podane z cukrem pudrem komponowały się idealnie.. 

Racuchy ze śliwkami 
 

środa, 17 września 2014

Słodkie środy - Babka dyniowa z suszonymi bananami i żurawiną

Są przepisy, o których się pamięta i do nich wraca, a są też takie, które robi się raz dla próby i zapomina. Ten przepis nie daje mi o sobie zapomnieć, bo babka tak Nam smakowała. Gdy tylko pojawia się dynia, moja pierwsza myśl krąży wokół tej babki i oczywiście kremowej zupy z dyni. Babka jest delikatnie wilgotna, a jej smak wzbogaca połączenie suszonej żurawiny i suszonych bananów.

Babka dyniowa z suszonymi bananami i żurawiną


poniedziałek, 15 września 2014

Poniedziałkowy "fit" - krem z dyni z kurczakiem

Dziś zapraszamy na zupę - gęsty krem z dyni, który podany z kurczakiem i grzankami stanowi pełnowartościowy posiłek.
Do dyni przekonałam się niedawno, bo dopiero w ubiegłym roku. Mniej więcej w podobnym okresie przekonałam się również do zup kremowych. I tak dynia w zupie kremie to dla mnie teraz duet idealny.


Krem z dyni z kurczakiem



sobota, 13 września 2014

Sałatka gyros z serem, cebulką i sosem chrzanowym

Sałatka gyros jako klasyczna kompozycja smaków jest chyba znana każdemu. Kolorowa szklana miseczka, a w niej warstwami poszczególne składniki. Dzisiaj zapraszam na wariację gyrosu. Całość dla odmiany w sosie chrzanowym i już ja pierwszy rzut oka wygląda zupełnie inaczej i w rzeczy samej inaczej też smakuje.  


Sałatka gyros z serem, cebulką i sosem chrzanowym


piątek, 12 września 2014

Pstrąg z cytryną pieczony w folii w piekarniku

Pstrąg to jedna z moich ulubionych ryb, szczególnie lubię ją z grilla lub z piekarnika, właśnie taką pieczoną w folii. Rybka ta wychodzi bardzo mięciutka i delikatna. Moim ulubionym dodatkiem do pstrąga jest cytryna, wykorzystuję do przyprawiania jego zarówno świeżą cytrynę jak i pieprz cytrynowy.

Pstrąg z cytryną


czwartek, 11 września 2014

Twarogowa pasta z makrelą w pomidorach

Pasty twarogowe to szybki pomysł na śniadanie czy też kolację. U nas w domu jedną z ulubionych past cieszących się powodzeniem jest twarogowa pasta z makrelą w pomidorach, którą przygotowywała moja mama. Myślę, że jest ona znana wielu osobom. Przygotowanie jej jest bardzo szybkie, a efekt zawsze smaczny. Pastę tę podałam z  Hebżykami, chlebkiem lnianym niepieczonym z dodatkiem pomidorów i bazylii, które były jedną z trzech wariacji smakowych otrzymanych przez Nas do przetestowania.

Twarogowa pasta z makrelą w pomidorach 



środa, 10 września 2014

Słodkie środy - Tort brzoskwiniowy z mascarpone i czekoladą

 W ramach cotygodniowego cyklu "Słodkie Środy" i wcześniejszej zapowiedzi publikujemy dzisiaj przepis na pyszny tort. Tort ten idealnie nadaje się na urodziny czy też inną uroczystość. Jego przygotowanie w gruncie rzeczy nie jest trudne, wymaga tylko troszkę czasu i dobrych chęci. Połączenie serka mascarpone z bitą śmietaną, czekoladą i owocami jest idealną kompozycją na przepyszną słodkość. 


Tort brzoskwiniowy z mascarpone i czekoladą



wtorek, 9 września 2014

Ogórki z chilli, papryką i płatkami suszonych pomidorów

Z pewnością Wasze spiżarnie zapełniają się pysznymi domowymi przetworami. U nas cały czas słoiczków przybywa. Dzisiaj przepis z którym spotkałam się nie tak dawno jednakże już od pierwszego kęsa wiedziałam, że nie może ich zabraknąć u mnie. Przepis na ogórki z chilli, papryką i suszonymi pomidorami pochodzi ze zbiorów mojej cioci, a ja tylko troszeczkę zmieniłam jego smak. Przyznam, że przepis ten jest strzałem  w dziesiątkę - ostre, kwaśne-słodkie ? Koniecznie wypróbujcie.  

Ogórki z chilli, papryką i płatkami suszonych pomidorów 




poniedziałek, 8 września 2014

Rok bloga i niespodzianka

Dziś ważny dzień dla Nas, a właściwie dla Naszego bloga bo mija rok jego istnienia. Dokładnie rok temu wpadłyśmy na pomysł stworzenia wspólnego bloga i w tym dniu powstał pierwszy wpis. Nie wierzyłam za bardzo w to że starczy Nam chęci, zapału i pomysłów do przygotowywania wpisów, ale wierzcie mi to wciąga...

A jak urodziny to należy się torcik. Tak, tak, będzie przepis na pyszny torcik, ale w środę. Przez ten rok co poniedziałek był przepis "fit" a środy były na słodko i tych wypracowanych zasad się trzymamy.

Poniedziałkowy "fit" - Batoniki musli z Mixit

Bardzo lubimy z mężem wszelkiego rodzaju batoniki, a szczególnie te chrupiące i z kawałkami suszonych owoców czy ziaren. Te sklepowe nie zawsze Nam odpowiadają doborem składników, a już całkiem nie pasuje Nam dodatek cukru lub syropów glukozowych, które w niby zdrowych batonikach miejsca mieć nie powinny, a są na pierwszym miejscu.
Dlatego gdy miałyśmy możliwość stworzyć sobie mieszankę płatków odpowiadającą Nam od razu postanowiłam je wykorzystać do batoników. Takie właśnie polecamy dziś w ramach poniedziałkowego "fita" jako zdrowszą alternatywę sklepowych słodkości.

Batoniki z musli

niedziela, 7 września 2014

Placki ziemniaczane z gulaszem drobiowo cukiniowym

Chyba w każdym domu znane są placki ziemniaczane. Pamiętam jeszcze czasy kiedy babcia tarła ziemniaki na klasycznej tarce do warzyw. Dobrze że mamy teraz rozmaite pomoce kuchenne, które pozwalają nam pominąć tę tarkę, nigdy tego nie lubiłam. Ale do sedna. Z czym lubicie najbardziej placki ziemniaczane? U mnie w domu jadało się je z cukrem lub ze śmietaną. Jednakże z biegiem lat polubiłam placki po węgiersku, a dzisiaj chciałam zaprosić Was na inną ich odmianę, gdyż podane zostają z drobiowym gulaszem z cukinią.


Placki ziemniaczane z gulaszem drobiowo cukiniowym 



sobota, 6 września 2014

Roladki z kurczaka z mozzarellą i pomidorem

Dziś polecamy soczyste roladki z kurczaka, które świetnie sprawdzą się na codzienny jak i na odświętny obiad. Dzięki portalowi "Uroda i Zdrowie" otrzymałyśmy do przetestowania zestaw do marynowania kurczaka i postanowiłyśmy przygotować z jego pomocą smaczny obiadek. Pierwszym i jakże udanym pomysłem, jaki przyszedł mi do głowy były roladki z filetu z kurczaka z mozzarellą i pomidorem. 

Roladki z kurczaka z mozzarellą i pomidorem


piątek, 5 września 2014

Kompot ze śliwek do słoików na zimę

Sezon na przetwory ze śliwek już w pełni. U nas też spiżarka zapełnia się słoiczkami z ich udziałem. Dzisiaj dla Was pyszny kompot ze śliwkami w roli głównej. Moja mama przygotowywała taki odkąd pamiętam i dzisiaj dziele się z Wami tym klasycznym ale jakże sprawdzonym i niezastąpionym przepisem.

Kompot ze śliwek do słoików na zimę

czwartek, 4 września 2014

Pomidorowa sałatka z grillowaną kiełbasą

Myślę, że wielu z nas uwielbia grillowaną kiełbasę. Tak się składa, że często zostaje nam jej po rodzinnym grillowaniu w ogrodzie. Odkąd pamiętam moja teściowa przygotowuje wówczas taką oto prostą ale jakże smaczną sałatkę. Dla nas połączenie smaków idealne.  


Pomidorowa sałatka z grillowaną kiełbasą



środa, 3 września 2014

Słodkie środy - Orzeszki kajmakowe z mixit

Dzisiaj jak co środę będzie u nas słodko. Ostatnio przeglądając zeszyt z przepisami mojej mamy natrafiłam na orzeszki. O tak! To jest smak dzieciństwa. Niestety, przepis uległ minimalnemu zniszczeniu - papier nie jest tak trwały ... ale udało się :) Przepis był, nie było patelni. Kilka dni później otrzymałam ją jako prezent niespodziankę za który bardzo dziękuję :) Kilka chwil później były już gotowe pyszne orzeszki z dzieciństwa. Kto ich nie pamięta ? :)
Do nadzienia użyłam kajmaku i mieszanki musli z pistacją, żurawiną i czekoladowymi wiórkami. Sama skomponowałam  tą mieszankę do wykorzystania jako dodatek deserowy w mojej kuchni. Taką możliwość daje nam  mixit  od których otrzymałyśmy tuby z mieszankami za które bardzo dziękujemy.

Orzeszki kajmakowe z mixit


poniedziałek, 1 września 2014

Poniedziałkowy "fit" - Potrawka warzywna z kurczakiem

Warzywa i mięso z kurczaka jak najbardziej wpisują się w Naszą wizję poniedziałkowych "fitów", a już ich połączenie bez zbędnych tłustych dodatków z pewnością. Takie obiady mogłabym jeść codziennie, gdyż z warzywami i kurczakiem możemy tworzyć niezliczoną ilość kompozycji smakowych, które mi osobiście się chyba nigdy nie znudzą.

Potrawka warzywna z kurczakiem