sobota, 7 maja 2016

Syrop z mniszka lekarskiego

 Przełom kwietnia i maja to idealny czas na przygotowanie syropu z mniszka lekarskiego. Posiada on właściwości które w sezonie przeziębień będą dla nas i dla naszych pociech idealnym lekarstwem nie tylko w celu łagodzenia uporczywego kaszlu. Pamiętajmy tylko by kwiaty zbierać w miejscu oddalonym od drogi. Ja wykorzystałam chwile kiedy byłam w Bieszczadach i właśnie razem ze mną wróciło kilka słoiczków z takim miodkiem lekarskim.

Syrop z mniszka lekarskiego

SKŁADNIKI:

420 kwiatów mniszka lekarskiego
1 cytryna
1 kg cukru
1l wody mineralnej niegazowanej


PRZYGOTOWANIE:

Kwiaty mniszka lekarskiego zbieramy z dala od drogi w suchy słoneczny dzień. Przebieramy i zostawiamy rozłożone na słońcu przez około godzinę.
Następnie przekładamy do garnka, zalewamy wrzącą wodą i ugniatamy - gotujemy przez 10 minut,
Cytrynę sparzamy wrzątkiem, kroimy w plasterki. Dodajemy do mniszka i gotujemy przez kolejne 5 minut - ugniatamy. Uzyskany wywar wraz z cytryną i kwiatami zostawiamy pod przykryciem na 12h. Następnie przecedzamy, do wywaru dodajemy cukier i mieszając gotujemy na wolnym ogniu do całkowitego rozpuszczenia cukru - uzyskamy syrop konsystencji miodku.
Uzyskany syrop przelewamy do wyparzonych słoiczków, zakręcamy i okrywamy kocem - zostawiamy na kilka godzin. Przekręcamy dnem do góry i odstawiamy w zaciemnione miejsce.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz